ماه مصنوعی چینی، خیابان‌ها را مهتابی می‌کند!

وب‌سایت یک پزشک – میثاق محمدی‌زاده: چین می‌خواهد در شهر چنگدو (Chengdu) یک ماه مصنوعی را در مدار زمین قرار دهد تا از روشنایی آن برای خیابان‌ها استفاده شود و به نوعی جایگزین چراغ‌های روشنایی شود. چین تصور می‌کند با این ماه مصنوعی بتواند تمام سطح شهر در شب روشن شود.

به گزارش روزنامه دیلی‌میل، ماه مصنوعی چین می‌توان تا مسافتی ۸۰ مایلی پرتوافکنی کند و سطح زمین را به طور کامل روشن سازد. این ماه که «illumination satellite» نامیده می‌شود؛ می‌تواند روشنایی هشت برابر ماه واقعی داشته و تابشی غروب مانند برای شهر به ارمغان بیاورد.

چین می‌خواهد برای روشنایی خیابان‌ها یک ماه مصنوعی را در مدار زمین قرار دهد

قرار است این ماه مصنوعی تا سال ۲۰۲۰ ساخته شده و در مدار زمین قرار گیرد. این ماه توسط بخش علوم فضایی شهر چنگدو و موسسه Technology Microelectronics System Research Institute ساخته می‌شود.

به نظر می‌رسد، ایده اولیه ماه مصنوعی برای روشن کردن خیابان‌های شهر در شب از یک هنرمند فرانسوی الهام گرفته است. این هنرمند فرانسوی ایده استفاده از یک ردیف آینه‌های انعکاسی در زمین برای بازتاب نور خورشید روی خیابان‌های پاریس را مطرح کرده بود.

هنوز درباره فناوری روشنایی این ماه یا سوخت و مصرف انرژی آن صحبت نشده است و کاملا مشخص نیست این ماه مصنوعی چگونه کار می‌کند.

رقیب جدید ماه از راه رسید

مردم چین تصور می‌کنند تلاش این کشور برای راه‌اندازی یک ماه مصنوعی، بخشی از فعالیت‌های دولت برای مقابله با توان فضایی کشور ایالات متحده باشد.

در سال‌های اخیر، دولت چین تلاش‌های گسترده‌ای را برای توسعه توان فضایی و موشکی خود آغاز کرده است و به طور مستقیم قصد رقابت با امریکا در این حوزه را دارد. احتمالا پروژه ماه مصنوعی هم بخشی از این تلاش‌ها برای مقابله با گسترش توان نظامی و نجومی ایلات متحده است.

چین می‌خواهد برای روشنایی خیابان‌ها یک ماه مصنوعی را در مدار زمین قرار دهد

برخی کارشناسان هم تصور می‌کنند این ماه مصنوعی ظرفیت‌ها و توانایی‌های دیگری هم داشته باشد و کشور چین در سال‌های بعد بتواند ازش استفاده‌های دیگری هم ببرد. در حقیقت، برخی رسانه‌ها این گمانه را مطرح کردند که ماه مصنوعی برای روشنایی خیابان‌های شهر یک پروژه مخفی در پشت سر خود داشته باشد.

همین‌طور، برخی رسانه‌ها از تاثیرات منفی و سوء این ماه مصنوعی روی حیوانات، گیاهان و مشاهدات نجومی سخن گفتند. البته، متخصصان علوم فضایی اظهارنظر کردند که روشنایی این ماه همانند روشنایی ماه واقعی در هنگام غروب است و نباید روی حیوانات و موجودات دیگر تاثیر سوء داشته باشد.


منبع برترین ها

درباره‌ی admusic02

همچنین ببینید

کشف قدیمی‌‌ترین خرچنگ جهان در یک کهربا + فیلم

محققان با بررسی فسیل‌های کهربا قدیمی‌ترین خرچنگ دنیا که از زمان دایناسور‌ها در آن گیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *